قالب وبلاگ قالب وبلاگ

اخباردنیایی فناوری و کامپیوتر
 
اخبار و اطلاعات جدید فناوری و کامپیوتر

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 17 تیر‌ماه سال 1390 توسط یونس

بن‌لادن به پیشرفته‌ترین سیستم رمزگذاری دیجیتال مجهز بود؟!
دانش > فناوری اطلاعات - از محل اختفای اسامه بن‌لادن که یکشنبه همین هفته کشته شد، تعدادی دیسک سخت کشف شده است. اگر اطلاعات القاعده با استاندارد پیشرفته AES-256 رمزگذاری شده باشد، شکستن رمز آن تقریبا غیرممکن است.
محبوبه عمیدی: تیم ویژه نیروی دریایی ایالات متحده که یکشنبه همین هفته موفق به ترور اسامه بن لادن شد، از محل اختفای او تعدادی دیسک سخت رایانه و حافظه‌های دیگر کشف کرده که در اختیار نیروهای اطلاعاتی این کشور قرار 

بن‌لادن به پیشرفته‌ترین سیستم رمزگذاری دیجیتال مجهز بود؟!
دانش > فناوری اطلاعات - از محل اختفای اسامه بن‌لادن که یکشنبه همین هفته کشته شد، تعدادی دیسک سخت کشف شده است. اگر اطلاعات القاعده با استاندارد پیشرفته AES-256 رمزگذاری شده باشد، شکستن رمز آن تقریبا غیرممکن است.
محبوبه عمیدی: تیم ویژه نیروی دریایی ایالات متحده که یکشنبه همین هفته موفق به ترور اسامه بن لادن شد، از محل اختفای او تعدادی دیسک سخت رایانه و حافظه‌های دیگر کشف کرده که در اختیار نیروهای اطلاعاتی این کشور قرار داده است. اگر برای رمزگذاری این اطلاعات از نرم‌افزارهای پیشرفته استفاده شده باشد، با توجه به مرگ بن‌لادن، دستیابی به اسرار القاعده اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.
به گزارش نیوساینتیست، اگر رهبران القاعده برای رمزگذاری اطلاعات این گروه از استاندارد پیشرفته رمزگذاری موسوم به AES-256 استفاده کرده باشند، از لحاظ ریاضی شکستن رمز این اطلاعات به چندین میلیارد سال زمان نیاز خواهد داشت. این استاندارد همان استانداردی است که در حال حاضر سازمان امنیت ملی ایالات متحده، ان.اس.ای از آن برای رمزگذاری اطلاعات فوق‌محرمانه خود استفاده می‌کند.

هنوز استاندارد رمزگذاری اطلاعات به دست آمده اعلام نشده، اما با توجه به استفاده از AES-256 در کنار استانداردهای دیگر رمزگذاری در تهیه نرم‌افزار «اسرار المجاهدین 2» که سال گذشته بخش‌هایی از آن در فضای مجازی منتشر شد، به کارگیری این استاندارد برای رمزگذاری اطلاعات این گروه، چندان هم دور از انتظار نیست.
اگر پس از بررسی نهایی مشخص شود که القاعده برای رمزگذاری اطلاعات خود از استاندارد AES-256 استفاده کرده، آیا راهی برای بازگشایی رمز این اطلاعات وجود خواهد داشت؟
در صورتی که اطلاعات القاعده با این استاندارد رمزگذاری شده باشد، ساده‌ترین راه برای دستیابی به رمز آن اعتراف گرفتن از افراد آگاه است و با توجه به مرگ بن لادن، این راه دیگر گزینه مناسبی برای سازمان‌های امنیتی نخواهد بود. راه دیگری که اگر وجود داشته باشد، تنها در اختیار سازمان امنیت ملی ایالات متحده است، استفاده از backdoor یا بدافزاری اختصاصی برای AES-256 است که امکان دسترسی به اطلاعات را از مسیرهای دیگری فراهم خواهد کرد.
بسیاری از نظریه‌پردازان توطئه معتقدند باید چنین بدافزاری برای رمزگشایی از تمامی اطلاعات در هر سطحی از طبقه‌بندی در اختیار دولت آمریکا باشد اما این چیزی نیست که ریاضی‌دانان بتوانند آنرا تصدیق کنند. بهتر است منتظر بمانیم و با گذشت زمان ببینیم اسرار القاعده رمزگشایی خواهند شد یا برای همیشه ناشناخته باقی خواهند ماند.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ